Hej igen!
Eleverna har önskemål om en klassresa i framtiden. 4C har ingen klasskassa, vad jag vet, och många vill gärna börja samla in pengar så fort som möjligt. Idag kom det upp på klassrådet igen och någon föreslog att eleverna kunde baka och sälja bullar, kakor och liknande. Mitt förslag är att eleverna kan baka hemma om de vill och sedan ta med sig t e x bullpåsen till skolan. Det är nog många lärare som skulle tycka att det var gott med en liten hembakt och prisvärd bulle eller kaka till kaffet … Scones skulle säkert gå hem också.
Baka är dessutom ett mycket bra sätt att träna sig i matematik! Om eleverna dessutom skriver ned sitt bakrecept, så gör vi en egen receptbok som alla kan få ett eget exemplar i slutet av terminen.
Jag tänkte att vi kunde ta upp detta på kommande föräldramötet, men om någon elev skulle ta med sig något redan nu, så ordnar jag att det dukas upp fint inne i lärarrummet med en pengaburk (”Tack för att Du stöder 4C:s klassresa”).
Jag samlar in pengarna och bokför dem tillsammans med eleverna i en kassabok, så fort det är slutsålt.
Eleverna får sätta priset själva och räkna ut. Säljer man 50 bullar och tar 3kr st, så blir det 150kr till klasskassan. Det finns säkert mycket tankar kring detta som vi kan diskutera vidare.
Ha en bra helg!
Marie
fredag 23 januari 2009
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar